Lääke

PAMOL 500 mg tabl, kalvopääll 30 fol

Pamol 500 mg sisältää parasetamolia ja sitä käytetään kivun lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja yli 4-vuotiailla lapsilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

Vaikuttava aine:
PARASETAMOLI
Pakkauskoko:
30 fol
Markkinoija:
Takeda Oy
SKU:
100774
5,93 €
Kivun lievittäminen ja kuumeen alentaminen.

Aikuisille: 1-2 tablettia 3 kertaa vuorokaudessa, yhteensä korkeintaan 6 tablettia (3000 mg) vuorokaudessa.
Lapsille ja nuorille: Parasetamoliannos saa olla korkeintaan 45 mg/kg vuorokaudessa 3 antokertaan jaettuna. Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta.
Alle 4-vuotiaille lapsille: vain lääkärin ohjeen mukaan.
Tabletit niellään vesilasillisen kera.

Pakkausselosteessa olevaa annostusta ei saa ylittää ilman lääkärin määräystä.
Pamol 500 mg -valmistetta ei saa käyttää samanaikaisesti alkoholin kanssa.
Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi.
Tällä lääkkeellä ei ole tunnettuja yleisiä haittavaikutuksia.
Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta.
Valmistetta voidaan käyttää raskauden ja imetyksen aikana.
Kysy lääkäriltäsi tai apteekista neuvoa ennen minkään lääkkeen käyttöä raskauden tai imetyksen aikana.
Tämä lääke ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita.